„Savremeno doba nameće Narodnoj biblioteci Srbije nove izazove, na prvom mestu digitalizaciju građe i popularizaciju čitanja kod mlađe publike“, rekla je Gojković i apostrofirala da je dolazak Vladimira Pištala, jednog od naših najvećih književnika današnjice na čelo ove prestižne institucije, veliki podsticaj za njen dalji razvoj.
Gojković je primetila da se često čuje da ovo nije vreme knjige i da živimo u doba nepovoljnom po književnost, jer je u svakodnevnom životu, knjige i pisanu reč zamenila komunikacija putem elektronskih uređaja, pretenciozno nazvanih „pametnim“, neretko prožeta oskudnim fondom reči i skraćenicama koje zapravo to nisu.
„Ipak, kada se razbistri magla površnosti i dođe do suštine, dobija se jasna slika da knjiga i pisana reč ne samo da imaju svoje poštovaoce, već da se njihov broj povećava. Poseta sajmovima knjiga u našoj zemlji u konstantnom je porastu“, istakla je Gojković i dodala da ju je, obilazeći biblioteke po Srbiji, jako obradovala činjenica da u gotovo svakoj od njih rastu i broj članova i knjižni fond.
„Naročito raduje rast broja mlađih čitalaca, kao i to što je među njima veliki deo okrenut piscima za decu iz Srbije. To su podaci koji ohrabruju i govore da književnost nikada neće izaći iz mode niti postati marginalizovana“, napomenula je ministarka.
Gojković je dodala da negovanjem kulture čitanja, učimo i razvijamo svest, kako ličnu tako i kolektivnu, da nas knjige mogu odvesti do mesta za koja nismo ni mogli da pretpostavimo da postoje, do ljudi i ličnosti koji su obeležili različite epohe, do događaja koji su menjali civilizacije.
„Čitajući, učimo da razumemo sebe, svet oko nas i druge, ali i da na valjan način odredimo staze kojima ćemo se kretati u budućnosti”, rekla je ministarka kulture i informisanja.
Gojković je ocenila da je, kao i tokom bezmalo dva veka svog postojanja, Narodna biblioteka Srbije nezamenjiva institucija na kulturnoj sceni Srbije.
Gojković je podsetila da Narodna biblioteka, osnovana nedugo nakon obnavljanja srpske državnosti, nije samo čuvar našeg kolektivnog sećanja, već i autentični savremenik. „Trajući skoro dva veka, podjednako sa državom učestvovala u svim njenim usponima i zajedno delila teška vremena“, rekla je ministarka.
„Nema puno naroda i država kojima je pisana reč toliko značila za opstanak, kao što je to slučaj kod nas. Ovde, u biblioteci, čuvaju se neprocenjivi rukopisi naše nacionalne i kulturne baštine, koji nam pomažu da sagledavajući ono što smo bili i što smo sada, postavimo bolje temelje za ono što ćemo biti“, zaključila je ministarka kulture i informisanja i čestitala ovaj veliki dan zaposlenima, v.d. upravniku Vladimiru Pištalu, kao i svim građanima Srbije.