Ужице, овогодишња Престоница културе Србије, представило је своју Програмску књигу „Ужице – Престоница културе Србије 2024“ у Музеју савремене уметности, а промоцији је присуствовала потпредседница Владе и министарка културе Маја Гојковић.
Ужице, овогодишња Престоница културе Србије, представило је своју Програмску књигу „Ужице – Престоница културе Србије 2024“ у Музеју савремене уметности, а промоцији је присуствовала потпредседница Владе и министарка културе Маја Гојковић.
Виши саветник потпредседнице Владе и министра културе Вук Радуловић најавио је да ће 21. марта бити завршен програм прве престонице културе у Чачку и титула симболично предата Ужицу, које започиње нову еру културе у овом граду. Слоган овогодишње Престонице културе је „Ера културе“ и утемељен је на идеји ерског хумора као елементу нематеријалног наслеђа Ужичког краја, али и тежњи града Ужица да посвећено и континуирано ради на развоју културне понуде и културне инфраструктуре у свом граду.
Пројекти у Ужицу су подељени у четири целине које се баве различитим темама од значаја за град, регион и целу Србију: традицијом и религијом, децом и младима, хумором и аутентичним говором овог краја, а у складу са савременим глобалним тенденцијама теме су и мултикултуралност и дигитализација, примена нових технологија у култури.
„Уметнички концепт пројекта је развијен под мотом светлости, дубоко утемељеним у локалној традицији и недовољно познатој чињеници да је Ужице међу првима у Европи имало хидроцентралу, засновану на принципима Николе Тесле, у чију част ће бити реализовани посебни програми“, прецизирао је Радуловић и најавио да ће се кроз уметнички програм одати омаж познатим ужичким ствараоцима, оскаровцу – писцу и сценаристи Стиву Тешићу, сликару Михаилу Миловановићу, кореографкињи Марији Маги Магазиновић, Монаху Теодосију и Рујанском четворојеванђељу, првој књизи штампаној на српском језику.
Истакао је да је покретањем пројекта Престоница културе Србије од стране Министарства културе, пре три године, започела једна нова ера културе и да „реализација Престонице културе омогућава да се културна слика Србије измени и унапреди кроз обнову инфраструктуре и представљање локалних културних специфичности и традиције наше земље, чиме се постижу циљеви овог пројекта Министарства културе – децентрализација културе и развој садржаја у складу са специфичним потребама и обележјима локалне заједнице, али и равномерни културни развој Србије“.